Беснило
Пошто је ова болест неизлечива, а и јако опасна зооноза и представља велики проблем, законски је регулисано у смислу прописивања мера за спречавање појаве болести, сузбијање и спречавање ширења болести. Овим правилником је прописана обавезна вакцинација свих паса и мачака старијих од 3 месеца, а затим се ревакцинација спроводи сваке године. Ловачки пси се вакцинишу 2 пута годишње, јер су у контакту са дивљим животињама.
Беснило је тешка заразна болест од које може оболети сваки сисар Између осталог и човек. Ипак, од беснила најчешће оболевају ,пси, вукови, мачке И лисице. Узрочник болести је вирус из групе Рабдо вируса, који гледан под светлосним микроскопом има облик метка. Неуротропан је, што значи да му је нервно ткиво циљно. Пошто се узрочник беснила налази у пљувачки заражене животиње, након угриза болест се шири нервним ткивом до мозга. Инкубација траје 14 дана. Што је место угриза даље од мозга, то је период инкубације дужи, тако да може бити и до годину дана, па и дуже.
Постоје 2 облика беснила:
1. Фуриозни – има 3 стадијума: :
1. Продромални стадијум који се карактерише скривањем животиња на тамним местима. Не одазивају се и показују нетрпељивост према другим псима и непознатим људима. Апетит је изгубљен, а дешава се и појава настраног апетита, када животиња гута стране предмете. Због развијене булбарне парализе, животиња тешко гута, јако слини, отежано дефецира и уринира.
2. Стадијум екцитације: Претходно наведени симптоми су израженији, а нарочито узнемиреност и раздражљивост животиње. Изражен је нагон за лутањем, када животиња бежи од куће и бесциљно лута, и услед повећане агресивности гризе све на шта наиђе. Услед појаве парализе ларинкса, лавеж постаје промукао и онемогућено је узимане воде. Овај стадијум траје од 2 – 4 дана.
3. Паралитички стадијум: Јавља се 3 – 4 дана после почетка болести и карактерише се депресијом. Животиња се смирује, језик вири из уста, зенице су различитог изгледа (анизокорија), саливација достиже максимум. Због постојећег мијелитиса јављају се знаци парезе и парализе.
2. Паралитични облик или тзв.тихо беснило, разнолико је по степену изражености појадиних стадијума. Најчешће се парализа јави без појаве претходних стадијума, а некада се јаве гастроинтестинални проблеми са јаким грчевима. За 3 – 5 дана животиња угине. Овај облик беснила се најчешће јавља код мачака.
За постављање сумње на дијагнозу најкарактеристичнијим знацима треба сматрати: промену понашања, промукао глас, перверзан апетит, склоност ка бежању, агресивност, појава симптома булбарне парализе, јак свраб на месту уласка вируса у организам, анизокорија и редовно смртан исход.
За постављање сигурне дијагнозе користи се серолошка претрага беснила применом имунофлуоресцентног теста.